ul.Modzelewskiego 17 Warszawa

Niebezpieczny bezdech senny

Niebezpieczny bezdech senny

Bezdech senny to częsty problem, który może powodować poważne konsekwencje zdrowotne, w tym problemy z sercem, ciśnieniem krwi, cukrzycą i otyłością. Jeśli cierpisz na bezdech senny lub znasz kogoś, kto może mieć ten problem, warto przeczytać artykuł na ten temat. Dowiesz się, jakie są przyczyny bezdechu sennego, jakie są objawy i jakie są możliwe sposoby leczenia tego problemu. Wiedza ta może pomóc w zapobieganiu poważnym chorobom i poprawieniu jakości życia.

Bezdech senny – co to jest? Jakie są objawy?

Bezdech senny nie jest byle czym, lecz jest poważnym schorzeniem zagrażającym życiu. Pierwszym objawem jest chrapanie. Podczas snu dochodzi do wielokrotnego zatrzymania lub ograniczenia przepływu powietrza przez drogi oddechowe znajdujące się w gardle przy równoczesnej wzmożonej pracy mięśni oddechowych. Na senny bezdech skarży się grubo ponad milion Polaków.

Chrapanie zawsze jest objawem tego, że w naszym organizmie są jakieś nieprawidłowości, jak na przykład wadliwa budowa górnych dróg oddechowych. Powodem chrapania mogą też być wady w budowie nosa zaburzające oddychanie, polipy (narośl, guzek, wyrastający w błonach śluzowych), przerost migdałów podniebiennych, nieprawidłowo zbudowana żuchwa, czy wiotkie mięśnie podniebienia. Każde chrapanie i czy inna nieprawidłowość w funkcjonowaniu wymaga konsultacji z naszym laryngologiem w Warszawie, której nie wolno zaniedbywać.

Jakie są rodzaje bezdechu sennego?

Istnieją dwa rodzaje bezdechu sennego:

  • Centralny bezdech senny, który całkowicie zatrzymuje przepływ powietrza przez drogi oddechowe podczas snu. Taki rodzaj bezdechu nocnego zdarza się rzadko. Za to dużo częściej zdarza się drugi jego rodzaj.
  • Obturacyjny obwodowy bezdech senny, w którym dochodzi do częściowego zablokowania dróg oddechowych i wówczas oddech jest spłycony, albo następują krótkie epizody bezdechu. Na ten drugi rodzaj bezdechu cierpi do 40% męskiej populacji w średnim wieku. U kobiet taka dolegliwość także ma miejsce, lecz w mniejszym procencie i zwłaszcza po menopauzie.

Osoby cierpiące na bezdech nocny mimo nawet dużej dawki snu będą niewyspane, niewypoczęte, senne, z bólem głowy, chronicznie zmęczone, osłabione i bez energii.

 

Zabiegi towarzyszące: konchoplastyka i usuwanie migdałków metodą BiZact.  

Inne przyczyny bezdechu sennego

Oprócz nieprawidłowości w budowie górnych dróg oddechowych i pojawiających się narośli powodem bezdechu sennego może być otyłość. Jest ona chorobą o złożonej etiologii. Otyłość jest nadmiernym i nieprawidłowym zgromadzeniem tkanki tłuszczowej w organizmie. Już sama nadwaga zaczyna rujnować zdrowie a otyłość jest dolegliwością bezpośrednio zagrażająca życiu. Zwłaszcza związany z otyłością jest wzrost obwodu szyi, który prowadzi do chorób serca. Inną przyczyną bezdechu sennego są używki, jak palenie papierosów, czy nadużywanie alkoholu a zwłaszcza bezpośrednio przed snem. Wiele chorób także może być sprawcą bezdechu śródsennego, jak na przykład niewydolność krążenia a nawet powodem bezdechu może być przyjmowanie przed snem leków nasennych lub uspakajających.

Podział objawów towarzyszących obturacyjnemu bezdechowi sennemu

Objawy występujące w nocy, to nieregularne chrapanie przerywane ciszą, kłopoty z zaśnięciem, niespokojny sen, nagłe wybudzanie, częste oddawanie moczu w nocy, pocenie. Objawy dzienne bezdechu sennego, to także zeschnięte usta po przebudzeniu, suchość w ustach, drażliwość, nerwowość, niemożność skupienia uwagi, osłabiona koncentracji i pamięć.

 

Zabiegi poprawiające jakość snu: repozycja nosaoperacja przegrody nosowej.

Badania i testy bezdechu sennego

Diagnostyka jest bardzo prosta, gdyż domownicy słyszą chrapanie, czasem zauważają też chrapanie przerywane ciszą, co bardzo ich niepokoi. Bezdech senny zdiagnozować można również po oznakach senności w ciągu dnia. Innym i już bardziej skomplikowanym badaniem jest badanie przy pomocy elektrod podłączonych do głowy pacjenta. Odbywa się to w warunkach szpitalnych i oczywiście w nocy. Częstym również badaniem stosowanym przy podejrzeniu bezdechu sennego jest badanie snu zwane poligrafią, gdzie przy pomocy specjalnego urządzenia rejestrowany jest przepływ powietrza przez drogi oddechowe górne i dolne, określany stopień natlenienia organizmu oraz wysiłek oddechowy, jak również stwierdzany jest sam fakt chrapania. I dopiero posiadając wszystkie dane lekarz w klinice laryngologicznej w Warszawie przystępuje do wydania diagnozy i ustalenia stosownego leczenia.

Opublikowano w