ul.Modzelewskiego 17 Warszawa

4 skuteczne domowe sposoby na katar zatokowy

4 skuteczne domowe sposoby na katar zatokowy

Zapalenie zatok może objawiać się na kilka różnych sposobów, jednakże jednym z jego najczęstszych i zarazem najbardziej dokuczliwych symptomów jest bez wątpienia katar zatokowy. Charakterystyczne dla niego jest wywoływanie uczucia stale zatkanego nosa, które nie przemija nawet podczas prób pozbycia się wydzieliny. Pacjenci odnoszą wrażenie, jak gdyby bez przerwy mieli zatkany nos. Poznaj 4 skuteczne domowe sposoby na katar zatokowy.

Katar zatokowy – jak wygląda?

Katar zatokowy to katar wywoływany przez wirusy, który sam w sobie nie jest chorobą, ale mimo tego czasami wymaga leczenia, gdy staje się szczególnie dokuczliwy.

Katar zatokowy – jak leczyć?

Zastanawiasz się, jakie leki na katar zatokowy? Na pewno nie antybiotyki, które są produktami stosowanymi w leczeniu wyłącznie chorób bakteryjnych. W calu dobrania odpowiedniego sposobu leczenia, należy skonsultować się z laryngologiem w Warszawie. Pamiętaj jednak, że nieprzyjemnych objawów wywoływanych przez wirusy można próbować pozbyć się w sposób bardziej naturalny. Oto cztery zdecydowanie najskuteczniejsze domowe sposoby na katar zatokowy.

1. Inhalacje na katar zatokowy

Pacjentowi chcącemu ograniczyć się do stosowania wyłącznie jednej metody terapeutycznej, która będzie skuteczna na katar zatokowy u dziecka oraz dorosłego, zawsze warto polecić robienie domowych inhalacji. Należy je powtarzać codziennie, a jeszcze lepiej dwa lub trzy razy na dobę, przygotowując je z pomocą specjalnych ziół lub olejków eterycznych. Właściwościami skupionymi na udrażnianiu nosa i wspomaganiu usuwania zalegającej w nim wydzieliny wykazują się m.in. olejek eukaliptusowy oraz olejek z geranium. Niewielką ilość wybranej substancji należy dodać do miski z gorącą wodą, a następnie pochylić się nad nią i okryć głowę ręcznikiem, dla wzmocnienia efektu terapeutycznego pozostając w tej pozycji przez kilka minut i starając się cały czas wdychać głęboko unoszącą się nad miską parę.

2. Płukanka z soli na zatokowy katar

Solne płukanki od lat są uznawane za jeden z lepszych naturalnych sposobów na katar zatokowy, a w tym momencie jeszcze łatwiej da się je przeprowadzać, od kiedy do aptek trafiły gotowe zestawy przeznaczone do przygotowywania właśnie takich płukanek. Złożone ze specjalnej aparatury (zwykle jest to po prostu butelka z rurką) i odpowiedniej porcji soli pozwalają w komfortowych warunkach zadbać o swój nos. Oczywiście przygotowywany w nich roztwór powinien być stosowany na obu otworach nosowych oddzielnie, nigdy jednocześnie. Zabieg wspomoże walkę z zielonym katarem zatokowy, poprawi drożność nosa, zmniejszy występujący przy nim obrzęk oraz pomoże pozbyć się różnych drobnoustrojów. Jednakże warto wiedzieć, że w niektórych przypadkach nie powinno przeprowadzać płukanki, tak więc przed zastosowaniem tego typu kuracji powinno się dokładnie przeczytać dołączoną do  produktu ulotkę lub porozmawiać na temat z właściwym lekarzem w klinice laryngologicznej w Warszawie.

3. Wewnętrzne rozgrzewanie na przewlekły katar zatokowy

Ogólnie rzecz biorąc, zawsze warto też stosować takie domowe sposoby na katar zatokowy, które będą radzić sobie nie tylko z katarem, ale i z wszelkimi innymi objawami choroby. Pełne wyzdrowienie staje się możliwe tylko wtedy, gdy zwalczy się tę główną przyczynę schorzenia. Organizm musi mieć siłę i odpowiednie warunki do walki z atakującymi go drobnoustrojami. To, co na pewno warto zrobić w trakcie jakiejkolwiek choroby, to zrezygnować z pracy (przynajmniej tej, której nie trzeba wykonywać) i zapewnić sobie jak najwięcej odpoczynku oraz rozgrzewać organizm od środka przy pomocy różnego rodzaju herbatek, ciepłych ziół czy po prostu zwykłego wylegiwania się pod kołdrą i grubym kocem.

4. Sposób na katar zatokowy: zdrowy sen

Sen jest absolutnie najlepszym i jednocześnie najbardziej niedocenianym lekarstwem na wszelkiego rodzaju zdrowotne przypadłości, w tym przewlekły katar zatokowy. To właśnie w nocy, gdy człowiek traci kontrolę nad swoim umysłem i ciałem, organizm ulega procesom głębokiej regeneracji, które mają za zadanie odbudować i zreperować różne jego części. Katar zatokowy jak leczyć? Można oczywiście próbować ratować się solnymi płukankami, ziołowymi inhalacjami i herbatkami z cytryną i miodem, jednakże nawet te skuteczne z pozoru metody na nic się nie zdadzą, jeżeli nie da się organizmowi po prostu wypocząć i nie zapewni się mu warunków i przestrzeni do stoczenia walki z jednostką chorobową. Odpowiednio długi sen to podstawa dobrego zdrowia. Ten, kto wiecznie nie dosypia, nigdy nie będzie się cieszyć dobrą odpornością.

 

Dowiedz się więcej na temat: funkcjonalna endoskopowa operacje zatok (FEOZ).

Opublikowano w