ul.Modzelewskiego 17 Warszawa

laryngologia-wywiad-z-pacjentem

FEOZ/FESS (funkcjonalna endoskopowa operacja zatok)

Czas trwania zabiegu

Średni czas trwania zabiegu to około 1,5 – 2 godzin, uzależniony jest od rozwinięcia zmian zapalnych, zakresu zabiegu oraz budowy anatomicznej.

Zalety zabiegu

 • zmniejszenie ingerencji chirurgicznej do tkanek zmienionych chorobowo
 • skrócenie okresu rekonwalescencji
 • krótki czas hospitalizacji
 • zabieg przeprowadzany wewnątrznosowo, nie powoduje blizn na skórze twarzy
 • przywrócenie prawidłowej wentylacji zatok przynosowych
 • prawidłowa drożność ujścia zatok przynosowych

Opis zabiegu

FESS – (z ang. FESS – functional endoscopic sinus surgery )

FEOZ –  funkcjonalna endoskopowa operacja zatok, innowacyjna metoda leczenia zatok przynosowych, nie wymagająca rozcinania zdrowych  tkanek. Podczas zabiegu lekarz wykorzystując endoskop  ma bieżący podgląd na operowane obszary, co umożliwia ingerencję chirurgiczną  tylko do zmian dotkniętych chorobowo. Operacja przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym, średni czas zabiegu trwa od około 1 do 2 godzin w zależności od schorzenia.  Kwalifikacja do zabiegu po uprzedniej konsultacji laryngologicznej, niezbędne jest wykonanie tomografii komputerowej nosa i zatok przynosowych, badanie to umożliwi określenie zmian w obrębie zajętym chorobowo.

Objawy towarzyszące wyżej  wymienionym chorobom   to między innymi katar, gęsta wydzielina z nosa, ból rozpierający twarzoczaszkę,  gorączka, bóle głowy, pogorszenie węchu, obrzęki w okolicy oczu, spływanie wydzieliny po gardle. 

Przeprowadzenie operacji zatok przy użyciu endoskopu

przekłada się na krótszy i mniej bolesny okres rekonwalescencji. Przez pierwsze kilka dni jama nosowa będzie oczyszczała się ze skrzepów krwi, towarzyszyć może temu również początkowa trudność z oddychaniem, wynikająca z chwilowego obrzęku błony śluzowej. Zdarza się że po zabiegu u niektórych pacjentów wystąpi chwilowe zasinienie powiek. Na karcie wypisowej z kliniki , każdy pacjent dostaje zalecenie od lekarza, przepisywane są środki przeciwbólowe oraz antybiotyki jeżeli będą wymagane. Ogólne zalecenia dla pacjenta po zabiegu to unikanie czynności które mogą sprzyjać wzrostowi ciśnienia tętniczego tj. sport, sauna, podróże samolotem do około 14 dni (chyba że lekarz zaleci inaczej). Należy wystrzegać się również spożywania alkoholu, kawy i palenia papierosów.

Zabiegi towarzyszące: septoplastyka, konchoplastyka.

Rekonwalescencja po funkcjonalnej endoskopowej operacji zatok

Przez pierwsze kilka dni jama nosowa będzie oczyszczała się ze skrzepów krwi, towarzyszyć może temu również początkowa trudność z oddychaniem, wynikająca z chwilowego obrzęku błony śluzowej. Zdarza się że po zabiegu u niektórych pacjentów wystąpi chwilowe zasinienie powiek. Na karcie wypisowej z kliniki , każdy pacjent dostaje zalecenie od lekarza, przepisywane są środki przeciwbólowe oraz antybiotyki jeżeli będą wymagane. Ogólne zalecenia dla pacjenta po zabiegu to unikanie czynności które mogą sprzyjać wzrostowi ciśnienia tętniczego tj. sport, sauna, podróże samolotem 7-10 dni (chyba że doktor zaleci inaczej). Należy wystrzegać się również picia alkoholu, kawy czy palenia papierosów.

Zabiegi towarzyszące: septoplastyka, konchoplastyka.

Wskazania do zabiegu

 • przewlekłe zapalenie zatok przynosowych (pzzp)
 • brak efektów długotrwałego leczenia farmakologicznego, 
 • niewielkie zmiany nowotworowe
 • kostniaki
 • grzybica zatok
 • polipy nosa i zatok
 • mukocele zatok przynosowych
 • wady anatomiczne
 • usuwanie ciała obcego (materiał stomatologiczny)
 • niedrożność kanalików łzowcych

laryngologia-badanie-3

Dzieląc się z Państwem informacjami zawartymi na stronie, przykładamy dużą wagę by były one przedstawione w rzetelny sposób  i zgodne z aktualnym stanem wiedzy medycznej. Nie zastępują one jednak konsultacji lekarskiej ani nie stanowią podstawy do samodiagnozy. Niezbędne jest indywidualne podejście do każdego pacjenta które możliwe jest wyłącznie w bezpośrednim kontakcie pacjent – lekarz. 

Zamów rozmowę

Umów wizytę laryngologiczną

 • Szybkie terminy
 • Najlepsi specjaliści
 • Szeroki zakres zabiegów
 • Wygodna lokalizacja

Inne zabiegi

Poznaj pozostałe nasze zabiegi

Operacje zatoki szczękowej (jednostronne, obustronne)

Zabieg ten polega na otwarciu zatoki szczękowej przez jamę ustną, dostęp uzyskuję się w dole nakładowym (powyżej zębów)….

Konchoplastyka (plastyka małżowin nosowych)

Konchoplastyka jest zabiegiem polegającym na korekcie małżowin nosowych.  Operacja odbywa się poprzez wykorzystanie radio fal  (RF).  Biopolarne elektrody…

Septoplastyka (korekta przegrody nosowej)

Septoplastyka czyli korekta przegrody  nosowej jest zabiegiem pomagającym  przywrócić prawidłową anatomię  nosa. Zabieg jest bardzo precyzyjny dzięki wykorzystaniu…

Repozycja kości nosa

Repozycja kości nosa polega na  nastawieniu jego złamań, przegrody  oraz chrząstek, operacja wykonywana jest w krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym….

Rynoseptoplastyka (korekta nosa zewnętrznego oraz przegrody nosowej)

Rynoseptoplastyka – korekta nosa zewnętrznego oraz przegrody nosowej,  zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Operacja ta może mieć…

Tonsillektomia metodą BiZact (usunięcie migdałków podniebiennych)

Tonsillektomia – jest to zabieg polegający na całkowitym  usunięciu migdałków  które uległy przerostowi w wyniku różnych patologicznych procesów….

Plastyka podniebienia miękkiego

Plastyka podniebienia miękkiego  (RF) – zabieg operacyjny polegający na poszerzeniu drogi oddechowej na poziomie gardła czyli wycięciu nadmiaru…

Zamów rozmowę

Umów wizytę laryngologiczną

Oferujemy nowoczesne metody diagnostyczne z zakresu chorób: nosa, zatok, gardła zapalenie zatok, nieżyt nosa, urazy i złamania nosa, polipy nosa, zapalenie gardła, przerośnięte migdałki, chrapania.