ul.Modzelewskiego 17 Warszawa

Zapalenie ucha środkowego u dorosłych – objawy i leczenie

Zapalenie ucha środkowego u dorosłych - objawy i leczenie

Jeśli odczuwasz ból lub dyskomfort w uchu, może to być oznaką zapalenia ucha środkowego. Chociaż często kojarzone z dziećmi, zapalenie ucha środkowego może również wystąpić u dorosłych. Właściwe rozpoznanie i leczenie są kluczowe dla uniknięcia poważniejszych problemów zdrowotnych.

Jak rozpoznać zapalenie ucha środkowego?

Ostre zapalenie ucha środkowego jest jedną z najczęstszych chorób laryngologicznych. Najczęściej jest ona powikłaniem po grypie lub wirusowym zapaleniu górnych dróg oddechowych, ponieważ ucho środkowe jest połączone z nosem i gardłem za pomocą trąbki słuchowej. Zarazki mogą więc łatwo przeniknąć z gardła i nosa do ucha i spowodować chorobę. Zapalenie ucha szczególnie często dotyka małe dzieci, jednak może się zdarzyć również u osoby dorosłej.

Choroby nie sposób przeoczyć, ponieważ towarzyszy jej silny ból oraz bardzo złe samopoczucie. Aby nie dopuścić do groźnych powikłań, jeśli zauważymy u siebie lub dziecka niepokojące objawy, jak najszybciej zgłośmy się do specjalisty, na przykład laryngologa w Warszawie. Z reguły po rozpoczęciu leczenia uciążliwe i bardzo przykre objawy bólowe szybko się cofają, a samopoczucie poprawia. Sprawdź, jaki symptomy towarzyszą zapaleniu ucha środkowego i jak przebiega leczenie.

Zapalenie ucha środkowego – objawy

Ostre zapalenie ucha środkowego u dorosłych to bardzo bolesna dolegliwość. Bólowi towarzyszą takie dolegliwości jak:

  • obrzęk,
  • gromadzenie się wydzieliny w uchu,
  • gorączka,
  • uczucie ogólnego rozbicia,
  • gorsze słyszenie.

Ważne, aby już przy pierwszych objawach zapalenia ucha udać się do odpowiedniej kliniki laryngologicznej w Warszawie.

Jak leczyć zapalenie ucha środkowego?

Zakraplanie czymś ucha na własną rękę, nie jest dobrym pomysłem. Często po infekcji wirusowej dochodzi do nadkażeń bakteryjnych. Konieczne jest wtedy, podanie antybiotyku. Lekarz zaleci również leki przeciwbólowe oraz krople do nosa lub ucha.

Nawet jeśli ostre zapalenie ucha środkowego bardzo szybko ustępuje, nie należy przerywać kuracji antybiotykowej. Trzeba ją przeprowadzić do końca, aby zapobiec powikłaniom i nawrotom choroby. Zazwyczaj o pełnym wyleczeniu możemy, mówić po mniej więcej trzech tygodniach. W czasie leczenia konieczne są wizyty kontrolne u lekarza, a po jego zakończeniu, sprawdzenie, czy w wyniku choroby nie nastąpiło osłabienie słuchu.

Przewlekłe zapalenie ucha środkowego – leczenie

Z kolei o przewlekłym zapaleniu ucha środkowego możemy, mówić, gdy objawy utrzymują się bez przerwy przez ponad 3 miesiące. Może to, być powikłanie po wcześniejszym ostrym zapaleniu ucha. W wyniku ostrego zapalenia ucha środkowego może, dojść do perforacji błony bębenkowej. Z reguły zrasta się ona sama, ponieważ ma duże zdolności regeneracyjne. Jednak czasami zdarza się, że pozostaje w niej niewielki otwór, przez który do ucha środkowego wnikają bakterie, wywołujące przewlekły stan zapalny.

Perlakowe zapalenie ucha środkowego – objawy

Inną przewlekłą formą zapalenia ucha środkowego może, być tak zwane perlakowe zapalenie ucha. W uchu tworzy się tak zwany perlak. Zmiana taka zachowuje się podobnie do nowotworu. Rozrasta się niebezpiecznie i może powodować nawet utratę słuchu.

Diagnoza i leczenie: perlakowe zapalenie ucha

Pierwszym badaniem, które wykona lekarz, przy jego podejrzeniu jest otoskopia, czyli badanie przy użyciu mikroskopu usznego. Jeśli wykryty zostanie perlak, konieczne będzie również wykonanie tomografii komputerowej, badania endoskopowego nosa, nosogardła oraz ujścia zatok. Przy wycieku z ucha, pobrany zostanie również wymaz z ucha.

Jeśli w uchu nie ma perlaka, a przewlekły stan zapalny ucha powodują bakterie, lekarz zleci terapię antybiotykową. Konieczne będzie oczyszczenie ucha ze złuszczonego naskórka oraz odessanie zalegającej wydzieliny. Z reguły wykonuje się również, przepłukanie ucha preparatami przeciwzapalnymi i przeciwobrzękowymi. Do kontroli trzeba zgłaszać się co dwa tygodnie, aż do pełnego wyleczenia.

Co jeżeli nawracające przewlekłe zapalenie ucha nie ustępuje?

Jeżeli leczenie nie przynosi skutków, konieczny jest niekiedy zabieg chirurgiczny. Za przewlekłe stany zapalne ucha mogą, odpowiadać skrzywienie przegrody nosowej, czy blokada ujść zatok. Te problemy trzeba jak najszybciej rozwiązać. Możliwa będzie nawet operacja przegrody nosowej. Zdarza się, że błona bębenkowa nie regeneruje się lub dalej pęka. Wtedy trzeba, podjąć decyzję o przeprowadzeniu zabiegu myringoplastyki, który polega na odbudowaniu błony bębenkowej. Wykonuje się go w znieczuleniu ogólnym przez ucho zewnętrzne, dlatego nie pozostawia blizn.

Gdy w uchu stwierdzono perlaka, konieczne jest tak zwane leczenie dwuetapowe. W pierwszej kolejności, podczas zabiegu chirurgicznego, lekarz oczyszcza ucho z perlaka i wykonuje myringoplastykę. Po sześciu miesiącach od tego zabiegu wykonuje się audiogram. Jeżeli laryngolog stwierdzi niedosłuch, to po 12 miesiącach konieczne jest, wykonanie drugiego etapu operacji. Jest to ossikuplastyka, czyli odtworzenie zniszczonych kosteczek słuchowych, w celu poprawy słuchu u pacjenta.

W żadnym wypadku nie należy więc lekceważyć zapalenia ucha środkowego, ponieważ może ono, prowadzić do poważnych powikłań.

Opublikowano w