ul.Modzelewskiego 17 Warszawa

Przewlekłe zapalenie zatok – jak leczyć?

Przewlekłe zapalenie zatok - jak leczyć?

Przewlekłe zapalenie zatok przynosowych jest w chwili, gdy objawy zapalenia zatok utrzymują się powyżej 12 tygodni lub gdy epizody tej choroby dokuczają nam częściej, niż cztery razy w roku. Jak można walczyć z tym problemem? Co możemy zrobić, by poprawić swe samopoczucie?

Zatoki: dlaczego są tak ważne?

O tym, jak ważne dla ogólnego stanu naszego zdrowia są zatoki, przekonujemy się zazwyczaj w chwili, gdy zaczynają nam dokuczać pierwsze problemy związane z ich pracą. Zdrowe zatoki spełniają wiele ważnych zadań. To one są odpowiedzialne za nawilżanie i ogrzewanie powietrza, które wdychamy, i to one umożliwiają nam odczuwanie zapachów. Zdrowe zatoki wyrównują różnice ciśnień podczas oddychania, a także chronią ucho wewnętrzne, dzięki czemu możemy uniknąć wielu problemów z bólem. Gdy zatoki zostają objęte stanem zapalnym, zaczynamy odczuwać wiele poważnych problemów. Niedrożny nos, bóle głowy, wyciek z nosa i problemy ze słuchem, będące skutkiem uczucia zatkanego ucha – oto najbardziej charakterystyczne objawy przewlekłego zapalenia zatok. Jeżeli zauważyłeś już pierwsze objawy, warto umówić się na wizytę konsultacyjną w naszej klinice laryngologicznej w Warszawie.

Przewlekłe zapalenie zatok – skąd biorą się takie problemy?

Przyczyny zapalenia zatok są dość zróżnicowane. Najczęściej za pojawienie się takich problemów odpowiedzialne są infekcje wirusowe, które mogą prowadzić do rozwoju stanu zapalnego. Jeśli ostre infekcje często się powtarzają, można mówić o tak uciążliwym problemie, jakim jest przewlekłe zapalenie zatok. A ponieważ objawy tej choroby są bardzo uciążliwe, skutecznie leczenie staje się dla pacjentów kwestią bardzo ważną. Co można zrobić?

Współczesna medycyna kontra przewlekłe zapalenie zatok

Jak leczyć przewlekłe zapalenie zatok? W walce o zdrowe zatoki pomoże nam lekarz – laryngolog w Warszawie – którego koniecznie powinniśmy odwiedzić w chwili, gdy infekcje wirusowe zaczynają nam sprawiać tak wiele problemów z zatokami. W ustaleniu przyczyny i rozmiaru problemów z przewlekłym zapaleniem zatok pomocne będzie wykonanie endoskopii jamy ustnej. Jaka kuracja może się okazać pomocna? W niektórych przypadkach pomoże donosowe leczenie glikokortykosterydami oraz płukanie jamy nosowej roztworem soli kuchennej. Warto też sięgnąć po gotowe zestawy do irygacji zatok, które dostępne są w większości aptek. W walce o odzyskanie lepszego samopoczucia, pomocne mogą się też stać nawilżające maści – szczególnie te, w których znajduje się sporo witaminy A lub E. W poważniejszych przypadkach koniecznością może się okazać leczenie operacyjne, którego głównym celem jest przywrócenie naturalnego połączenia zatok z jamą nosową.

Przewlekłe zapalenie zatok jest problemem, którego nie można ignorować. Im wcześniej skonsultujemy się z lekarzem i rozpoczniemy najlepszą w naszym przypadku kurację, tym lepiej dla nas.

 

Dowiedz się więcej na temat: funkcjonalna endoskopowa operacje zatok (FEOZ).

Opublikowano w