Zdarza się, że idąc do lekarza pierwszego kontaktu albo czytając różne publikacje z dzienny medycyny, spotykamy się z pojęciami „laryngolog” i „otolaryngolog”. Nie zawsze jednak pozostaje jasne, czy pomiędzy laryngologiem i otolaryngologiem istnieje zależność i dlaczego raz używane jest jedna nazwa, a raz druga.
Poniżej postaramy się w prosty sposób wyjaśnić różnicę pomiędzy laryngologiem i otolaryngologiem.
Laryngolog a otolaryngolog – różnice
Otóż, nie ma możliwości wskazania różnić pomiędzy laryngologiem i otolaryngologiem, ponieważ mówiąc wprost, jest to jedna i ta sama specjalizacja.
Na tym moglibyśmy zakończyć wpis. Postaramy się jednak przybliżyć powody, dla których oba te pojęcia stosowane są zamiennie, a także wymienić niektóre z najbardziej powszechnych obszarów, jakie obejmuje laryngologia.
Pełna nazwa specjalizacji brzmi w języku polskim lekarz otolaryngolog. Ze względu jednak na wygodę i chęć uproszczenia nazewnictwa, częściej słyszymy o lekarzach laryngologach, a nawet samych laryngologach.
Fakt jest jednak taki, że otolaryngolog to laryngolog. Dlatego też w niniejszym wpisie pojęć tych będziemy używać zamiennie.
Specjalizacja otolaryngologii obejmuje obszar głowy i szyi, a bardziej konkretnie narządów takich, jak nos, gardło, uszy, krtań, zatoki i drobniejsze, pokrewne części struktur głowy i szyi.
Jednocześnie, laryngolog nie tylko bada, ale także wykonuje zabiegi związane z wymienionymi obszarami, tak więc w ramach specjalizacji zajmuje się także chirurgią laryngologiczną.
Co ciekawe, laryngologia jest jedną z najstarszych, poznanych dziedzin medycyny, co nie pozostaje bez znaczenia dla zaawansowania technik pozwalających na diagnostykę i leczenie w tych obszarach.
Z czym do otolaryngologa?
Otolaryngolodzy, jak wyżej wspomniano, specjalizują się w funkcjonowaniu narządów umiejscowionych w głowie i szyi, powiązanych z układem oddechowym i słuchowym. Chorobami, z którymi należy zgłosić się do laryngologa są między innymi:
- zapalenie dziąseł
- zmiany w obrębie języka
- choroby w obrębie krtani
- problemy z głosem i połykaniem
- ból ucha
- infekcje ucha
- ostre i przewlekłe nieżyty nosa i zatok
- skrzywienie przegrody nosa
- ubytek słuchu
- ostre i przewlekłe stany zapalne ucha środkowego oraz ucha zewnętrznego
- szum w uszach
- wrodzone wady rozwojowe ucha
- choroby zakaźne lub zapalne ucha
- zapalenie zatok
- guzy ucha, nerwu słuchowego i podstawy czaszki
- alergie
- zaburzenia równowagi
- infekcje i usuwanie migdałków
- uraz twarzy i szyi
- zaburzenia nerwów czaszkowych
- zaburzenia nerwu twarzowego
- zmiany nowotworowe w obrębie jamy ustnej i gardła
Warto mieć jednak na uwadze, że w niektórych przypadkach problemy laryngologiczne nie są przyczyną, a jedynie powikłaniem. Dlatego też, zanim trafimy do laryngologa, warto skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, który pomoże w przeprowadzeniu kompletnej diagnostyki i skieruje nas do właściwego specjalisty.
Zachęcamy do zapoznania się z pełnym wykazem zabiegów, jakie wykonuje nasza klinika laryngologiczna w Warszawie. W razie niejasności lub dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu. Postaramy się zaspokoić wiedze oraz rozwiać ewentualne wątpliwości.