ul.Modzelewskiego 17 Warszawa

Nawracający katar i jego podłoże

Nawracający katar i jego podłoże

Katar jest jednym z objawów naprawdę licznej grupy schorzeń. Nie zawsze oznacza on stan choroby, ale w zdecydowanej większości jest sygnałem, że nasz organizm z czymś się zmaga. Jakie są przyczyny kataru? Kiedy możmy mówić, że mamy nawracający katar? A takżem kiedy należy zgłosić się do lekarza i jakie ewentualne środki lecznicze należy podjąć?

Poniżej postaramy się przybliżyć te zagadnienia.

Przyczyny kataru

Katar pojawia się wówczas, gdy śluzówka wyściełająca wnętrze nosa zostaje podrażniona. Niekiedy przyczyną są patogeny takie, jak wirusy czy bakterie, niekiedy stoją za nim drażniące alergeny, a niekiedy jest wynikiem zbyt suchego lub zanieczyszczonego powietrza. Mnogość przyczyn występowania kataru pokazuje nam jak istotną funkcję pełnią błony śluzowe nosa i jak ważną rolę odgrywają w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu.

Kiedy katar nawraca w krótkich odstępach czasu lub trwa nieprzerwanie przez minimum 12 tygodni, mówimy że mamy nawracający katar. Jest to stan, który wymaga konsultacji specjalistycznej i podjęcia odpowiednich środków eliminacji kataru. Niekoniecznie musi być to katar gęsty czy zabarwiony. Równie dobrze może on mieć postać wodnistą i przezroczystą.

Wśród przyczyn występowania kataru wymieniamy m.in.:

  • Krzywą przegrodę nosową
  • Zapalenie zatok
  • Deformację małżowin nosowych
  • Alergię
  • Warunki atmosferyczne
  • Zmianę temperatur
  • Kostniaki zatok
  • Choroby nowotworowe
  • Infekcje wirusowe lub bakteryjne
  • Stany zapalne jamy ustnej

Zanim jednak określimy metodę leczenia nawracającego kataru, musimy poznać przyczynę jego wystąpienia. To, w związku z ilością potencjalnych wywoływaczy kataru, może okazać się niełatwym zadaniem.

Jeśli więc doskwiera Ci nieustający lub często nawracający katar, koniecznie zgłoś się z tym do laryngologa w Warszawie, który zleci odpowiednie badania i wykona kompleksową diagnostykę. Co prawda możesz wybrać się w pierwszej kolejności do swojego lekarza ogólnego, jednak w związku z faktem, że katar występuje w jamie nosowej, a ta z kolei jest obszarem ze specjalizacji laryngologii, najlepiej będzie od razu odwiedzić klinikę laryngologiczną i zasięgnąć porady lekarza otolaryngologa.

Sposoby leczenia nawracającego kataru

W związku z faktem, że przyczyn występowania nawracająco kataru jest wiele, nie można postawić jednoznacznie na konkretną metodę leczenia go. Można natomiast zawęzić obszar leczenia względem grupy przyczyn.

I tak w przypadku alergii rozwiązaniem będzie zapewne odczulanie lub inne działania zalecone przez alergologa.

W przypadku problemów z krzywą przegrodą nosowa, najczęstsza metoda eliminacji problemu jest jej korekta poprzez wykonanie septoplastyki.

Gdy za nawracającym katarem stoją małżowiny nosowe, warto rozważyć konchoplastykę. Jeśli zaś mamy do czynienia z zaburzoną anatomią ujść zatok, możliwe, że niezbędne będzie wykonanie funkcjonalnej endoskopowej operacji zatok (FEOZ).

Z infekcjami wirusowymi i bakteryjnymi powinny poradzić sobie leki objawowe lub antybiotyki, jednak gdy stan zapalny przechodzi w przewlekły, trzeba liczyć się z tym, ze leczenie farmakologiczne może być środkiem niewystarczającym.

Jeśli podejrzewasz u siebie nawracający katar, zachęcamy do umówienia konsultacji w naszej klinice laryngologicznej w Warszawie, gdzie doświadczeni otolaryngolodzy pomogą Ci w kompleksowym zdiagnozowaniu przyczyny problemu oraz zalecą skuteczną metodę leczenia.