Krzywa przegroda nosowa nie jest jedynie kwestią estetyki. Poza tym, że może powodować dyskomfort w kwestii wyglądu, dodatkowo ma znaczący wpływ na stan zdrowia, choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę.
Dlaczego warto wykonać korektę przegrody nosowej i na czym polega zabieg?
Co to jest przegroda nosowa?
Przegroda nosowa jest chrzestną częścią wnętrza nosa, dzielącą go na dwie, niemal równe i niemal symetryczne jamy. Prawidłowo ułożona przegroda nosowa umożliwia swobodny przepływ powietrza, jego ocieplenie i nawilżenie w jamie nosowej, co sprzyja prawidłowej ilości pobieranego przez nos tlenu. Nie sprawia także problemów w oddychaniu przez nos.
Kiedy anatomia przegrody nosowej jest zaburzona, prowadzi to do różnego rodzaju anomalii – w zależności od stopnia zniekształcenia.
Wśród konsekwencji skrzywionej przegrody nosowej możemy zaobserwować m.in.:
- Nocne chrapanie
- Zadyszki i sapki
- Utrudnione oddychanie przez nos
- Nawracający lub przewlekły katar
- Nawracające lub przewlekłe zapalenie zatok
- Chrapanie
- Bezdech senny
- Zaburzone powonienie
- Krwotoki z nosa
Przegroda nosowa, choć z pozoru mało istotna, wpływa pośrednio lub bezpośrednio na funkcjonowanie innych obszarów ludzkiego organizmu. Żeby uniknąć konsekwencji w postaci powikłań związanych z problemami wywoływanymi krzywą przegrodą nosową, warto rozważyć przeprowadzenie jej korekty.
Korekta przegrody nosowej – jak się ją wykonuje?
Korektę przegrody nosowej wykonuje się poprzez przeprowadzenie zabiegu o nazwie septoplastyka. To małoinwazyjna metoda endoskopowa, bardzo precyzyjna i skracająca do minimum czas trwania rekonwalescencji. Dzięki nowoczesnym technikom chirurgicznym, pacjent może w krótkim czasie powrócić do normalnego trybu życia, ciesząc się poprawą jego jakości.
Sam zabieg trwa maksymalnie 1,5 godziny. W czasie operacji zniekształcona tkanka chrzestna jest wycinana od wewnątrz, następnie odpowiednio preparowana i przywracana na właściwe miejsce. Dzięki mikronarzędziom wykorzystywanym podczas operacji endoskopowych nie zachodzi konieczność nacinania zewnętrznych partii skóry, dzięki czemu unikamy powstawania widocznych blizn.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat septoplastyki, zachęcamy do zapoznania się z opisem sabiegu oraz zapraszamy do kontaktu z naszą kliniką.